لوح تقدیر

لوح تقدیر یا لوح سپاس یک نوع گواهی یا نشان افتخار است که به شخص یا سازمانی اهدا می‌شود تا تقدیر و سپاس خود را نسبت به عملکرد، دستاوردها، تلاش‌ها و ارزشمندی‌هایی که ایجاد کرده‌اند، بیان کند. این لوحها معمولاً توسط سازمان‌ها، ادارات، مؤسسات، گروه‌ها، و یا افراد دیگر به شخص یا سازمانی اهدا می‌شود.

لوح تقدیر می‌تواند به عنوان یک جایزه مورد استفاده قرار بگیرد و به شخص یا سازمانی که برای دستاوردها، عملکرد برتر، تفکر نوآورانه، خدمات استثنایی یا ارزش افزوده به جامعه شناخته شده است، اعطا شود. این لوحها معمولاً شامل نام شخص یا سازمان، تاریخ، دلیل تقدیر و امضاهای افراد مربوطه است.

لوح تقدیر نمادی از ارزش و اعتبار است که شخص یا سازمان برای دیگران دارد. این تجلیل به عنوان تشکری از تلاش‌ها و نتایجی که به وسیلهٔ شخص یا سازمان به دست آمده است، معنی و ارزش ویژه‌ای دارد و می‌تواند انگیزه و الهام‌بخشی برای شخص یا سازمان در راستای پیشرفت و بهبود بیشتر باشد.

لوح تقدیر

انواع کلی لوح تقدیر :

جنس لوح تقدیر دارای انواع بسیار زیادی می باشد که در ادامه مطلب به آن ها  اشاره خواهیم کرد .

 • لوح جعبه ای
 • کتابی
 • مقوایی
 • فلزی
 • جنس های دیگری مانند چرمی ، پارچه ای و … نیز وجود دارد که آن ها نیز استفاده می شود .

در همین راستا اونشان (ooneshan) افتخار دارد با طراحی و ساخت تندیس ، لوح تقدیر ، بج سینه و مدال برای سازمان ها و ارگان ها به عنوان یکی از پیشگامان این صنعت خود را معرفی کند.

انواع لوح تقدیر

لوح تقدیر جعبه ای

این نوع لوح تقدیر جز لوح های زیبا و شکیل به حساب می آید . و از دو قسمت جعبه و پلاک (که داخل جعبه قرار دارد) تشکیل میشود.

پلاک این نوع لوح ، از جنس های گوناگونی مانند فلزی ، پلکسی ، لمینت و … می باشد . متن مورد نظر بر روی این ها حکاکی و یا اسید کاری می شود تا متن مورد نظر بر روی پلاک ماندگار شود . جعبه آن نیز از جنس های مختلفی همچون چرم و گالینگور درست می شود .

لوح ها بسته به نیاز مشتری ، دارای سایز های مختلفی می باشد . سایز جعبه بستگی به سایز پلاکی است که انتخاب می شود .

لوح تقدیر جعبه ای

لوح تقدیر در کنار تندیس

اگر به دنبال این هستید که در کنار لوح تقدیر به فرد برگزیده تندیس نیز بدهید این بهترین گزینه است. همچون جشنواره فجر که در کنار تندیس به نفرات برگزیده لوح سپاس از نوع جعبه ای یا کتابی نیز داده می شود.

جنس و مدل آن ، به گونه ای می باشد که حس شکیل تری را به گیرنده القا می کند. این نوع لوح بیشتر در جشنواره ها و موارد این چنینی به کار می رود . این مدل تلفیقی از یک طرح گرافیکی و یک متن است که با ظاهری زیبا ، تقدیم شخص گیرنده می شود . اگر علاقه مند هستید ، لوحی که قرار است تهیه کنید ظاهری زیبا داشته باشد می توانید از این نوع لوح تقدیر استفاده کنید .

لوح تقدیر از نوع تندیس

لوح کتابی 

لوح کتابی، یک نوع لوح تقدیر است که به صورت یک کتاب طراحی و تهیه می‌شود. در این نوع لوح ، معمولاً صفحات کتاب شامل متن‌ها و تصاویری هستند که به تشکر و تقدیر از شخص یا سازمان مورد نظر می‌پردازند. این کتاب ممکن است شامل متن‌های تمجیدی، دستاوردها، تلاش‌ها و خدمات شخص یا سازمان باشد.

لوح تقدیر کتابی علاوه بر نمایش تقدیر و تشکر، می‌تواند حاوی عکس‌ها، خاطرات، شواهد و سایر اطلاعات مرتبط با عملکرد یا دستاوردهای شخص یا سازمان باشد. این نوع لوح به عنوان یک یادگار ماندگار و قابل نمایش در محیط‌های مختلف مانند دفتر کار، کتابخانه یا محل استقرار سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوح تقدیر کتابی

مقوایی 

 مورد نظر بر روی کاغذ هایی از جنس گلاسه یا روغن چاپ میشود . و داخل روکش هایی با جنس های مختلف قرار می گیرند . جنس روکش می تواند چرم ، گالینگور و … باشد .

این نوع لوح سپاس نیز در سایز های A5 و A4 می باشد .

لوح تقدیر مقوایی

در چه مواردی می توان از لوح سپاس استفاده کرد ؟

 • یکی از موارد استفاده از لوح سپاس، تقدیر از دانش آموزان نمونه در زمینه های مختلف می باشد که جهت تقدیر از آن ها می توان از لوح تقدیر استفاده کرد .
 • در سازمان ها و ارگان ها از سمت مدیریت تقدیرنامه هایی به کارکنان و پرسنل نمونه می دهند . اگر این تقدیر ها با یک لوح سپاس زیبا همراه باشد بسیار بهتر و شکیل تر است .
 • برای سپاس از دانشجویانی که کسب مقام یا عنوانی میکنند .
 • در مسابقات و جشنواره های مختلف که در نهایت برنده دارد ، قطعا بودن یک لوح تقدیر بسیار کارتان را زیبا و جلوه به خصوصی به مراسم اهدای جوایزتان می دهد .
 • در مراسم ها و همایش های تبلیغاتی ، در جهت تبلیغ برند بین حضار در سالن همایش نیز می توان از لوح ها تقدیر استفاده کرد .
 • همچنین می تواند از نمونه های کتابی به عنوان یک منوی شیک برای رستوران ها و فست فودها استفاده نمود.

همچنین در تمام مواردی که نیاز به تقدیر و تشکر و یا حتی نمایش یک محتوای متنی یا تصویری می باشد ، می توان از انواع لوح تقدیر استفاده کرد .

لوح تقدیر سازمان آتش نشانی

هنگام خرید لوح تقدیر به چه نکاتی باید توجه داشت؟ ؟

هنگام خرید لوح تقدیر، می‌توانید به چندین نکته توجه کنید تا مطمئن شوید که لوح تقدیری با کیفیت و ارزش خریداری می‌کنید. که در زیر به چند نمونه از این نکات اشاره می‌کنیم:

 1. جنس و کیفیت: مهم‌ترین نکته در خرید لوح تقدیر، جنس و کیفیت آن است. اطمینان حاصل کنید که لوح تقدیر از جنس باکیفیتی مانند چوب، شیشه، فلز و یا پلاک آکریلیک ساخته شده است. همچنین، مطمئن شوید که تمام جزئیات و نوشته‌ها با دقت و کیفیت بالا بر روی لوح تقدیر حک شده‌اند.

 2. طراحی و ظاهر: لوح تقدیر باید ظاهری زیبا و حرفه‌ای داشته باشد. در نظر داشته باشید که طرح و ظاهر لوح تقدیر با سلیقه و نیاز شما سازگاری داشته باشد. همچنین، به جزئیات مانند ابعاد، شکل و رنگبندی دقت کنید.

 3. متن و سفارشی‌سازی: بررسی کنید که آیا امکان سفارشی‌سازی لوح تقدیر بر اساس نیازها و متن خاص شما وجود دارد یا خیر. مطمئن شوید که متن، نام شخص یا سازمان مورد تقدیر و سایر اطلاعات مورد نیاز دقیقاً به شکلی که می‌خواهید روی لوح تقدیر قرار گیرد.

 4. قیمت: قیمت یک عامل مهم در خرید لوح تقدیر است. مقایسه قیمت‌ها و ارزشی که برای آن دریافت می‌کنید، می‌تواند به شما کمک کند تا یک خرید مناسب را انجام دهید. با این حال، توجه داشته باشید که


لوح سپاس

تاریخچه

در گذشته برای تقدیر از سنگ یا چوب درختان استفاده می کردند، همانطور که در آثار تاریخی می بینید . سنگ نوشته هایی با خط میخی بر روی سنگ ها و دیوارهای آثار قدمی همچنان باقی است.

بعدها با یاد گیری ساخت کاغذ توسط بشر و رواج نوشتن نامه ، ارگان های قدیمی این کار را بین خودشان از طریق نامه انجام می دادند و تشکر خود را بصورت کتبی ارسال می کردند . دیگر کم کم لوح هایی درست شد که در آن ها از افراد تقدیر می شود و روز به روز به زیبایی این لوح ها افزوده شد . تا امروز که انواع بسیار زیادی با جنس های بسیار متنوعی لوح تقدیر وجود دارد و هر سلیقه ای را راضی می کند .

انواع دیگر لوح سپاس

به غیر از مواردی که در بالا معرفی شد ، که از پر استفاده ترین نوع های لوح تقدیر می باشند ، نوع های به خصوص دیگری نیز هستند که کاربرد های بسیار خاصی برای سلیقه های خاص دارد .

چه جنس و مدلی را برای لوح تقدیر انتخاب کنیم ؟

این مورد در وهله اول بسیار به سلیقه مشتری بستگی دارد . اما بهتر است به یک سری موارد نیز ، در انتخاب جنس لوح دقت شود .

جنس و متریالی که شما برای لوح تقدیر خود انتخاب می کنید ، بسیار در موردی که قرار است به کار رود موثر می باشد . به این صورت که اگر شما قرار است به یک شخص با مرتبه بسیار بالا ، لوحی در جهت تقدیر از زحماتش تقدیم کنید ، باید از متریالی با ارزش و خاص استفاده کنید ولی مثلا اگر قرار است برای یک مراسم تقدیر معمولی باشد ، در این صورت می توان از لوح های تقدیر با هزینه کمتر استفاده کرد . در نتیجه برای انتخاب جنس لوح سپاس به غیر از سلیقه خود ، حتما به جایی که قرار است در آن استفاده شود ، دقت کنید .

پرسش و پاسخ متداول

لوح تقدیر به چند مدل تقسیم می شود ؟

اصلی ترین مدل ها شامل لوح جعبه ای ، مقوایی ، کتابی و فلزی هستند. البته که مدل های دیگری نیز وجود دارد.

جنس صفحه یا پلاک روی لوح از چیست ؟

معمولا از جنس فلز ، پلکسی یا کاغذ می باشد که متن تقدیر نامه با حکاکی یا چاپ بر روی آن می نشیند.

از چه کاغذی برای لوح کتابی و مقوایی استفاده می شود ؟

بیشترین استفاده مربوط به کاغذ گلاسه با روغنی می باشد . و متن تقدیر نامه به وسیله چاپ بر روی آن می نشیند

5/5 - (2 امتیاز)