هر آنچه که باید در مورد تندیس حجمی بدانید

تندیس حجمی یا فلزی نوعی تندیس سه‌بعدی یا 360 درجه است. فلز به‌کاررفته در ساخت این نوع تندیس، برنج یا آلیاژ زاماک است. البته در ساخت تندیس حجمی از متریال‌های دیگری نیز استفاده می‌شود؛ اما عمده‌ترین جنس تندیس حجمی، فلزی است.

تندیس یکی از ابزارهای یادبود است که هر بخش آن به طور جداگانه طراحی و ساخته می‌شود. تندیس حجمی طبق سفارش مشتری از مواد مختلف و در حجم و اندازه متنوعی تولید می‌شود. تندیس‌ها به‌عنوان یادبود و در مراسم‌های مختلف اهدا می‌شود. تندیس حجمی در واقع طرحی نمادین است و جهت تقدیر از فرد خاصی، نکوداشت رویداد ویژه و غیره به کار می‌رود. در ادامه نوشتار در مورد نحوه ساخت و طراحی و سفارش تندیس حجمی در سایت اونشان بیشتر توضیح می‌دهیم.

تندیس حجمی چیست؟

تندیس حجمی پیکره یا مجسمه‌ای شکیل و زیباست. این مجسمه جهت یادبود و برای قدردانی از زحمات و تلاش فرد در زمینه‌های مختلف اهدا می‌شود. در جشنواره‌های فیلم و موسیقی، رویدادهای مختلف ورزشی، مسابقات علمی و فرهنگی و غیره تندیس‌های حجمی خاص و منحصربه‌فرد به افراد برتر تقدیم می‌شود.

معروف‌ترین تندیس جهانی، تندیس مراسم‌های اسکار و مشهورترین یادبود داخلی، تندیس سیمرغ بلورین جشنواره فجر است. به‌طورکلی اهدا تندیس به افراد برتر و برگزیده در هر حوزه‌ای، باعث افزایش اعتبار آن رویداد و ثبت این افتخار در ویترین شخصی فرد خواهد شد. امروزه تندیس‌ها کاربرد فراوانی داشته و استفاده از آنها بسیار رایج و مرسوم شده است. در دانشگاه‌های معتبر و بزرگ ایران، به دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی تندیس‌هایی جهت یادبود و تجلیل از تلاش آنها در راه کسب علم اهدا می‌شود.

تندیس حجمی

انواع تندیس حجمی

تندیس‌ها طبق شکل ظاهری، مواد اولیه و روش ساخت به دو نوع تندیس حجمی و ساده تقسیم می‌شوند. هر کدام از این دسته‌بندی‌ها خود نیز زیرمجموعه‌هایی برای خود دارند. تندیس‌های حجمی در اشکال سه‌بعدی طراحی و ساخته می‌شوند.

به مجسمه‌هایی که در آنها فقط سر و شانه طراحی می‌شود، نیم‌تنه یا bust می‌گویند. مجسمه‌هایی که تنها و فقط سر در آنها به تصویر کشیده شده، سردیس گفته می‌شود. مجسمه‌های کوچ را تندیسک می‌گویند. این مجسمه‌ها در مراسم‌های مختلف به‌عنوان یادبود به افراد برتر اهدا می‌شوند. تندیسک­ها همان مجسمه­هایی هستند که در ایران به تندیس معروف شده‌اند.

جنس تندیس حجمی

عمده‌ترین ماده مورداستفاده در ساخت و تولید تندیس حجمی، پلکسی‌گلاس است. این متریال به دلیل قابلیت فرم‌پذیری، رنگ، ضخامت و قیمت مناسب در مقایسه با دیگر متریال‌ها همچون فلز و چوب بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد. اما ساخت تندیس حجمی از فلزاتی همچون آهن، سرب و برنج نیز طرف‌داران زیادی نیز دارد. از دیگر مواد و متریال‌هایی که در ساخت تندیس حجمی به کار می‌رود، می‌توان به چوب، سنگ و جنس‌هایی مشابه سنگ یعنی پلی‌استر یا رزین اشاره کرد.

روش و نحوه ساخت تندیس حجمی

تندیس حجمی با دو روش زیر تولید و عرضه می‌شود:

  1. روش سنتی با استفاده از دست

قبل از ظهور انقلاب صنعتی و تولید دستگاه‌های مدرن و پیشرفته، هنرمندان با استفاده از ابزارهای قدیمی و به‌صورت دستی اقدام به ساخت تندیس می‌کردند. در واقع کار ساخت تندیس توسط هنرمندان با کنده‌کاری و حجاری کردن انجام می‌گرفت.

این روش هنر اصیل ایرانی است و یکی از صنایع‌دستی محسوب می‌شود که ارزش و اعتبار بالایی نیز دارد.

  1. روش صنعتی و استفاده از دستگاه

در این روش تمام مراحل طراحی و ساخت تندیس حجمی با استفاده از دستگاه پیشرفته ریخته‌گری انجام می‌گیرد. قالب‌گیری، برش‌کاری، آبکاری و پرداخت تندیس حجمی با استفاده از دستگاه‌های صنعتی و پیشرفته روی تندیس اعمال می‌شود.

تندیس حجمی چگونه ساخته می‌شود؟

تندیس‌های امروزی از چند بخش مجزا تشکیل شده‌اند. هر بخش به طور جداگانه طراحی و ساخته می‌شود و در پایان، اجزای تندیس حجمی با هم ترکیب می‌شوند. از پیوند قطعات و اجزا با یکدیگر، اثر نهایی به دست می‌آید. تندیس حجمی طبق مراحل زیر طراحی و ساخته می‌شود:

  1. اجزای تندیس حجمی به‌صورت پیش‌ساخته و آماده موجود هستند. اما چنانچه مشتری قصد ساخت و طراحی اختصاصی تندیس دارد، قالب به درخواست وی ساخته می‌شود. هزینه ساخت قالب جدید و اختصاصی نسبتا بالاست. ساخت قالب اختصاصی، زمانی مقرون به صرفه است که حجم سفارش بالا باشد.
  2. بعد از سفارش و ساخت قالب آماده یا اختصاصی، نوع چاپ متون مشخص می‌شود. متن سفارشی مشتری روی بخش موردنظر چاپ می‌شود.
  3. سپس اجزای تندیس حجمی با استفاده از چسب، لحیم، پرچ یا جوشکاری و غیره به هم متصل می‌شوند.

ازآنجاکه اجزای مختلف تندیس حجمی همچون تندیس پلکسی به طور جداگانه ساخته می‌شوند، مواد اولیه ساخت آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. تنوع زیاد در مواد و متریال‌های اولیه ساخت تندیس، باعث خلق یادبودهای زیبا، خلاق و جذاب خواهد شد.

تندیس حجمی دانشگاه اراک

قیمت تندیس حجمی

عوامل مختلفی در قیمت نهایی تندیس حجمی مؤثر هستند. جنس تندیس، نوع سفارش، شکل طراحی از فاکتورهای مهم و تأثیرگذار در قیمت تندیس حجمی هستند. یادبودها و تندیس‌های حجمی از مواد مختلف و متنوعی ساخته می‌شوند. نوع مواد اولیه از عوامل مؤثر در قیمت تندیس است. شکل و طراحی تندیس حجمی نیز تأثیر به سزایی در قیمت تمام شده سفارش دارد. بدیهی است استفاده از طرح‌های آماده و ازپیش‌ساخته‌شده، قیمت کمتری داشته و ساخت قالب اختصاصی هزینه بر است.

تندیس‌های حجمی که چاپ متون آنها به‌صورت لیزری انجام می‌شود، گران‌تر از مدل‌هایی هستند که به‌صورت ساده چاپ می‌شوند. ناگفته نماند هر چه تعداد و حجم سفارش ساخت تندیس بیشتر باشد، هزینه شما نیز کاهش پیدا می‌کند.

سفارش تندیس حجمی

شما می‌توانید برای ثبت سفارش ساخت تندیس حجمی به سایت اونشان از دو طریق اقدام کنید. مراجعه حضوری به آدرس و نشانی شرکت یا ثبت سفارش اینترنتی که معمولاً روش دوم راحت‌تر انجام می‌گیرد.

با مراجعه به سایت اونشان و تماس با کارشناسان سایت از مشاوره رایگان آنها نیز بهره ببرید. همکاران ما راهنمایی لازم در زمینه طراحی و ساخت تندیس حجمی و نحوه ثبت سفارش تا دریافت محصول را به شما خواهند کرد.

جمع‌بندی

تندیس حجمی یکی از محبوب‌ترین و پرطرف‌دارترین هدیه تبلیغاتی سازمان‌ها و انواع کسب‌وکارهاست. تندیس حجمی جهت تقدیر و تشکر از افراد برجسته و برتر کاربرد فراوان دارد. امروزه تندیس‌های متنوع و مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. مهم‌ترین و معروف‌ترین تندیس جهانی، یادبود اسکار و مشهورترین تندیس داخلی، سیمرغ بلورین جشنواره فجر است.

مجموعه اونشان، طراحی و ساخت انواع تندیس حجمی آماده و اختصاصی باکیفیت بالا را سرلوحه کار خود قرار داده است. جهت سفارش ساخت تندیس حجمی، با کارشناسان و مشاورین ما تماس گرفته و از راهنمایی‌های آنها بهره ببرید.  

اونشان (ooneshan) افتخار دارد با طراحی و ساخت تندیس ، بج سینه ، لوح تقدیر ، اتیکت سینه و مدال

پرسش و پاسخ متداول

تندیس حجمی چیست ؟

به تندیس هایی که دارای حجم می باشند و به صورت 360 درجه و برپایه چوب یا پلکسی بوده گویند .

قیمت تندیس حجمی به چه عواملی بستگی دارد ؟

قیمت آن علاوه بر طراحی ، جنس و پایه به چگونگی ساخت و قالب گیری آن ها بستگی دارد .

ساخت تندیس حجمی به چند صورت است ؟

به صورت کلی ساخت آن به دو روش سنتی (با استفاده از دست) و صنعتی (با استفاده از دستگاه های جدید) می باشد .

جنس این نوع تندیس از چیست ؟

آلیاژ مورد استفاده در تندیس های حجمی از فلز برنج یا سرب یا زاماک می باشد که پس از قالب گیری و برش کاری توسط دستگاه در نهایت آبکاری می گردد .

4/5 - (4 امتیاز)